© 2023 by MT Prairie Prep N Ship. Proudly created with Wix.com

  • Grey Twitter Icon
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Google+ Icon
  • Grey Instagram Icon

                                   Winnett, MT 59087                                                                                                  mtprairieprepnship@gmail.com       

 Pricing

Cost Per Unit

$1.00    1-1,500            Units Per Month

$0.85   1,501-5,000   Units Per Month

$0.70  5,001-10,000 Units Per Month

Returns: $1 Per Unit

Cost Per Unit Includes

  • Receiving

  • Inspection

  • Label Removal

  • Inventory Pictures (if damaged)

  • Labeling (FNSKU, Fragile, Suffocation Warnings, Single Unit & do not open)

Bundles

  •    $0.50 /bundle up to 5 items

  •    $0.10/ item after 5 items

Bulk Bundle $0.20/Bundle

  • 1,000 items or more (to be bundled) are considered bulk.

Material Cost 

  Poly Bags

Bubble Bags & Rubber Bands

Costs of Shipping Boxes:

              $0.20

    3"x  6"    4"x 6"

    6"x 6"     6"x 9"

    6"x 14"   8"x 10"

    9"x 12"   11"x 14"

   12"x 18"  14"x 20"

            $1.00

            20"x 24"

            24"x 32"

  

  • Bubble bags $.50   each

  • Bubble wrap large $1.00 each

  • Rubber bands for shoe boxes $0.05 each

New:

  • Medium          18x18x16 $2.00

  • Large                 18x18x24 $2.75

  • X-Large           24x18x24 $3.00

  • No charge for items shipped out in the same box the arrive in.

***A 15% finance charge will be added after 30 days of nonpayment***

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now